3 Ağustos 2017 Perşembe

Anne Frank.. 14 yaşında bir Best Seller yazarı..,
Anne Frank 4 Ağustos 1944 ‘de Naziler tarafından yakalandı.1945’te toplama kampında öldü. Saklanırken tuttuğu notlar sonradan klasik haline geldi.

Babası Otto Frank bir banka görevlisiydi. 1929 Büyük Buhran’ı ile işleri kötüye gidince 1933 yılında iş ilişkilerini kullanarak Hollanda’ya gitmenin bir yolunu buldu. Hitler’in Hollanda’ya girmesiyle birlikte, buradaki Yahudilere Almanya’daki gibi kısıtlamalar getirilir. Temmuz 1942’de Anne’nin ablası Margot’a bir celp gelir ve SS merkezine çağırılır, Yahudi olarak işaretlenir.

Anne Frank, 14 yaşındayken Otto Frank’ın Prinsengracht’taki ofis binasının arkasında bulunan gizli bölmede saklanmaya başlar. Beraberlerinde yakın dost oldukları 4 kişi daha vardır. Burada bir hapis hayatı yaşarlar ve ailelerin dış dünyayla bağlantısını, ihtiyaçlarını Otto Frank’ın sekreteri sağlar. On üçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir ajandayı günlük olarak kullanmış ve saklandıkları iki yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazmıştır. Yazdığı yazılar Kitty adında birine ithafen yazılmıştır. İki yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılır.

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz

Hiç yorum yok: